Napjainkban a legtöbb digitális technika valamilyen módon csatlakozik egy informatikai hálózathoz. Amíg egy lakásban vagy családi házban már minimális követelmény, hogy legyen internetkapcsolat, ennek felhasználása már egyéni szokások alapján történik. A legegyszerűbb megoldás, hogy a szolgáltató által adott modemet vagy routert használjuk. Jobb esetben olyan routert kapunk, ami már képes vezeték nélküli (Wi-fi) eszközöket is kiszolgálni. Ezeket az eszközöket alapszintű felhasználáshoz használhatjuk, kábelesen köthetünk rá 1-4 számítógépet, illetve csatlakozhatunk mobil eszközeinkkel is. Akik egy kicsit nagyobb rendszerben gondolkodnak, több szobába kerül számítógépes végpont vagy nagyobb légterű, sok fallal határolt helységek vannak, azoknak már szüksége lesz további hálózati eszközök használatára. Ez lehet egy switch, amivel több kábeles eszköz is csatlakoztatható vagy lehet további wi-fi eszköz (AP), így a lefedettség, illetve a használható terület lesz nagyobb. A felhasználás módjának megfelelő rendszert érdemes kiépíteni, gondolva arra, hogy később további eszközöket is használhatunk vagy egy család bővülése esetén is változni fognak a felhasználási szokások. Ezeket célszerű előre megtervezni, átlagos családi háznál minden helyiségbe kalkulálni legalább egy kábeles csatlakozási lehetőséget és itt jön egy kulcsszó: strukturált hálózat.
Napjainkban a strukturált kábelezési rendszereket tekinthetjük egy korszerű informatikai hálózat alapjának. Mit is jelent egy strukturált hálózat? Egyszerűen: Egy központi helyről húzzunk ki mindenhova egy UTP kábelt, aztán majd eldöntjük mi lesz rákötve. Persze ennél azért komplikáltabb egy rendszer megtervezése, sok más tényezőt is figyelembe kell venni. A rendszer összes eszköze (munkaállomás, szerver, nyomtató vagy telefon) a kábelhálózaton keresztül lép kapcsolatba egymással, mindent önálló vezeték köt össze a központi rendezővel. A végponti aljzatok a központi rendezőben úgynevezett patch panelre kerülnek kifejtésre.
Kérje cégünk egyedi ajánlatát!
Minek kábelezni, ha ma már szinte minden eszköz képes vezeték nélkül kommunikálni? Először is nem minden eszköz képes erre, de valóban egyre több a vezeték nélküli technika. Azt vegyük figyelembe, hogy a Wi-fi rendszerek hatótávja korlátozott, a jelerősség csökkenésével az átviteli sebesség is redukálódik. Az 5 GHz-en működő Wi-fi Access Point-ok (ami a wi-fi jelét szórják), nagyobb sebességre képesek egyben kisebb a hatósugaruk, nehezebben mennek át a jelek a falakon, mint a 2,4 GHz-en működő társaik. Jól tervezett rendszer esetén nagy biztonsággal lefedhető egy épület vagy terület. Azzal is kalkulálni kell, hogy egyszerre mennyi eszköz fogja használni a vezeték nélküli kapcsolatot, az alultervezéssel nagyjából egy használhatatlan rendszerünk lesz.
Milyen kábelt használjunk otthonra? Sokszor látunk indokolatlanul túlméretezett kábelezést, egy családi ház esetén a Gigabites hálózathoz bőven elegendő lehet a Cat5E kábel. Sokkal fontosabb a jó minőségű kábel, a megfelelő csatlakozók és szerelvények kiválasztása, szakszerűen beszerelve, így biztosítható, hogy megbízható informatikai hálózatunk legyen. Strukturált hálózat megtervezésekor figyelembe kell vennünk, hogy a rendszer összetevői közül – a későbbi átalakítások során – a vezetékhálózatok változtatása, fejlesztése, a legkörülményesebb, ezért különösen fontos szempont a nyomvonalak pontos megválasztása a kábelezés precíz megtervezése.
Irodai környezetben különösen fontos egy jól megtervezett és kifogástalanul kivitelezett hálózat, mind a tervezésben, mind a kivitelezésben cégünkre partnerként tekinthet.