11 jan Profi csatlakozók
Az antennatelepítéssel foglalkozó szakemberek tudják, hogy a tartós, zavarmentes üzemhez mennyire fontosak a jó csatlakozások. Nézzük át milyen lehetőségek vannak koax csatlakozók terén.
Csavaros F csatlakozó
Még ha a hagyományos csavarással szerelhető F-csatlakozók meg is felelnek azoknak a barkácsolóknak, akik műholdas berendezésükön konyhakéssel és harapófogóval bütykölnek, a szakemberek ezt a könnyelműséget nem engedhetik meg maguknak. A felcsavarható F-csatlakozó ma már se nem korszerű, se nem ajánlatos.
A csavaros F csatlakozó belső részén egy menet helyezkedik el. Ezt a menetes részt csavarjuk fel a kábel végére úgy, hogy a megcsupaszított kábelre visszahajtjuk az árnyékolás drót szövetét. Mivel a kábelek külső köpenyének anyaga és vastagsága gyártónként eltér, így három végeredmény lehetséges.
- Lötyögni fog a csatlakozó a kábelen, ha vékonyabb a köpeny. Nem lesz megfelelő a kontaktus az árnyékoló szövettel.
- Pont illeszkedni fog a csatlakozó, ha megfelelő a kábel keresztmetszet.
- Szorulni fog a menetes rész a kábelen, ha vastagabb a kábel köpeny. Két hiba is lehet ebben az esetben, vagy nem tudjuk megfelelően feltekerni a csatlakozót, vagy a menet egyszerűen levágja a visszahajtott árnyékolást.
A jó F-csatlakozónak egy részről biztos érintkezést, másrészről a behatoló nedvesség ellen védelmet kell biztosítania. A csavaros F csatlakozó egyik követelményt sem tudja kielégítően. Előnye, hogy szerszám nélkül szerelhető.
Krimpelhető F csatlakozó
A krimpelhető F-csatlakozó egy belső hüvellyel rendelkezik mely a csatlakozó szerelésénél a koaxiális kábel árnyékolása alá csúszik, és így a keresztmetszet megváltoztatása nélkül biztos érintkezésről gondoskodik. Gondos telepítésnél a kábel keresztmetszetét, annak teljes hosszában, sehol sem szabad beszűkíteni. Ez jelenti azt is, hogy kanyarokban a koaxiális kábelt nem élesen megtörve, hanem a minimális hajlásszög betartásával ívben kell vezetni. A krimpelhető csatlakozó végét egy speciális fogó 6 lapra nyomja, így stabil kontaktus jön létre a csatlakozó és az árnyékolás között.
Krimpelhető csatlakozókból többféle gyártó kínálatából választhatunk, van különbség anyaghasználatban és a csatlakozó falvastagságában is. Tapasztalat szerint a vastagabb falú csatlakozót könnyebb feltolni a kábelre, de néha a kisebb méret jelent előnyt a vékony falú csatlakozóval. Szereléséhez krimpelő fogó szükséges, ügyelni kell, hogy a fogó a megfelelő falvastagságú csatlakozóval legyen kompatibilis.
“Jobban, erősebben szorítani”
ez lehetne a mottója a korszerű csatlakozóknak, elkerülve a kontakthibákat.
A kompressziós csatlakozó
A kompressziós csatlakozóknál szintén található belső hüvely, illetve található egy külső hüvely is amit úgy csúsztatnak egymásba, hogy a kábel köpenyével körkörös állandó kapcsolat keletkezzen. Ez rendkívül erős csatlakozást biztosít és védelmet nyújt a nedvesség ellen is. Több gyártó termékével találkozhatunk, különböző mechanikai megoldásokkal. Egyes gyártók műanyagot sajtolnak a csatlakozó belsejébe, mások fém-fém hüvelyeket alkalmaznak. Szereléséhez kompressziós fogó szükséges melyek használata nagyon egyszerű, kis erőkifejtéssel szerelhető a csatlakozó. Érdemes figyelembe venni, hogy a gyártók közötti egyedi megoldások miatt nem kompatibilisek a szerszámok, tehát ha rendelkezünk is kompressziós fogóval, nem minden csatlakozóhoz lesz megfelelő.
Hogyan szereljünk csatlakozót?
A krimpelhető vagy kompressziós csatlakozónak, a többszörösen árnyékolt kábelre való előírás szerinti szerelésénél, a belső fólia megmarad a szerelt kábel szigetelőanyaga felett, a fonatot kívül visszatűrik, a külső fóliát pedig eltávolítják.
A négyszeresen árnyékolt kábeleknél a külső fóliát szintén eltávolítják, hogy a két fonat elektromosan össze legyen kapcsolva. Préselhető csatlakozó szerelésénél a csatlakozó belső hüvelyét egyszerűen a megmaradt fólia és a fonat közé kell csúsztatni.
Gyakran spórolnak a kábel árán, így a réz magvas kábel helyett rezezett acél kábelt használnak, ez jóval olcsóbb, mint minőségi társa. Ennél a kábeltípusnál különösen nagy figyelmet kell fordítani a kábel blankolásnál és a csatlakozó felszerelésénél. Az acélmagon lévő réz bevonat nem sérülhet meg, hiszen a nagyfrekvenciás jel a vezető ér külső felületén „rezeg”, ami másként viselkedik réz felületen, mint az acél felületén. Ha a réz bevonat megsérül a csatlakozó felszerelésénél különböző hibák forrása lesz.